Loengud 2024

Avalik veebiloengute sari “Liikuvusanalüüs ja planeerimine inimmõõtmeliste linnade jaoks”

Tartu Ülikooli mobiilsusuuringute labori korraldatud loengusari toob kõnelema liikuvuse ja transpordiplaneerimise eksperte ja juhtivaid teadlasi nii Eestist kui väljastpoolt. Loengusarjas otsime vastust küsimusele, kuidas toetada sotsiaalselt ja keskkondlikult jätkusuutliku liikuvuse ja kestliku linnaruumi kujundamist liikuvusanalüüsi ja transpordiplaneerimise kaudu. Loengud käsitlevad transpordipoliitikat ja liikuvusega seotud strateegilist planeerimist, sotsiaalse muutuse juhtimist, transpordi ja liikuvuse sotsiaalseid, keskkonna- ja terviseaspekte, kättesaadavuse kontseptsiooni, liikumisviide eripärasid ja lõimimist ning uusi andmekogusid ja meetodeid liikuvusanalüüsis ja transpordiplaneerimises.

Vaata 2024. a kevadsemestri loengute kava siit alt. 

Loengusari toimub Tartu Ülikooli geograafia magistriõppekava “Liikuvusanalüüs planeerimises” õppeaine raames.

Registreerumine: 

Täiendav info: , Siiri Silm (siiri.silm [@] ut.ee), Age Poom (age.poom [@] ut.ee).

Tartu Ülikooli mobiilsusuuringute labor 

   uus_eesti_sinine_logo

S_Sillak Kristi Grišakov Luc Wismans

PhD Silver Sillak

Kliimaministeerium

11. aprill kell 14:15–15:30

Kuidas kliimapoliitika liikuvust mõjutama hakkab?

Silver Sillak töötab hetkel nõunikuna Kliimaministeeriumi kliimaosakonnas, kus ta panustab muu hulgas transpordi ja liikuvuse valdkonna kliimamõju vähendavate poliitikate väljatöötamisse ning Eesti kliimaseaduse koostamisse. Enne seda töötas ta nooremteadurina Aalborgi Ülikoolis, kus ta nõustas kohalikke omavalitsusi taastuvenergiale ülemineku strateegiate koostamise ja elluviimise juures, üle-euroopalises keskkonnaühenduste võrgustikus Bankwatch, kus ta jälgis, et avaliku sektori raha kasutataks võimalikult läbipaistvalt ja keskkonda säästvalt, ning Tartu Ülikoolis, kus ta uuris erinevate tööstusharude, ühiskonna ja keskkonnakriisi omavahelisi seoseid ja arengut.

PhD Kristi Grišakov

Tallinna Linnaplaneerimise Amet

18. aprillil kell 14:15–15:30

(Liikuvuse) ruumiliste tulevike mõtestamise abivahendid planeerijatele

Kristi Grišakov juhib Tallinna Linnaplaneerimise Ameti detailplaneeringute teenistust. Varasemalt juhtis ta Eesti Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ruumilise planeerimise osakonna poliitika- ja analüüsivaldkonda. Enne seda töötas Tallinna Tehnikaülikoolis programmijuhina, kus juhtis mitmeid uurimisprojekte. Kristi uurimisvaldkond tegeleb strateegilise ruumilise planeerimise ja tulevikust mõtlemise meetodite omavahelise seostamisega. Ta on olnud viimase kahe Eesti Inimarengu Aruannete tuleviku peatüki toimetaja. Kristil on doktorikraad ruumilises planeerimises ja urbanistikas.

Kaasprof. Luc Wismans

Twente Ülikool 

25. aprillil kell 14:15–15:30. Loeng on inglise keeles.

Otsuse informatsioon: arengud transpordi modelleerimises

Luc Wismans on kaasprofessor Twente ülikooli transpordiinseneeria & -juhtimise grupis ning firma Technology & Innovation of Goudappel direktor. Tegemist on Hollandi suurima liiklus- ja transpordikonsultatsioonifirmaga. Luc on ekspert liiklusjuhtimise/ITSi, nutika liikuvuse ja transpordimudelite alal, sealhulgas nende kombineerimisega andmeteaduse metoloogiatega. Tänu oma tegevusele nii praktikas kui teaduses rakendab Luc värskeid teadusavastusi praktikas ning teeb teadust vastavalt praktilisele vajadusele.

Euroopa Liidu kliimamäärus, mille järgi tuleb aastaks 2050 saavutada kliimaneutraalsus, ja kliimapoliitikate pakett „Eesmärk 55“ seavad transpordi ja liikuvuse valdkonnale väga ambitsioonikad sihid ja nõuavad suuri muutusi. Eestis on transpordisektori kasvuhoonegaaside heide aasta aastalt kasvanud, kuid samas on heite vähendamise potentsiaal suur. Eesti kliimaseadusega lepitakse kokku, kuidas seda potentsiaali realiseerida. Selle jaoks on alates läinud sügisest käinud kliimaseaduse koostamise ettevalmistused, kuhu on panustanud lisaks eri ministeeriumite ametnikele veel mitusada huvirühma, teadlastest ja ekspertidest koosnev kliimanõukogu, tehtud on uusi analüüse ning toimunud on ka avalikud arutelud . Protsessi tulemusena on kaardistatud võimalikud lisategevused ja -meetmed, mis saaksid kaasa aidata transpordi ja liikuvuse valdkonna kliimamõju olulisele vähendamisele. Loengus saame üheskoos arutada, millistel tegevustel võiks olla kõige suurem mõju ning kuidas neid päriselt ellu viia. Tulevik on alati olnud teadmatu ja tume, kuid praegusel ajastul kipume ebakindlust tuleviku ees eriti võimendama ning otsime pidevalt töövahendeid, mis aitaks meil orienteeruda tulevikutrendide ja -teadmatuste võpsikus. Üks ruumilise planeerimise, sh liikuvuse planeerimise põhiülesandeid peaks olema tuleviku kavandamine, kuid sageli napib planeerijatel selleks nii aega, motivatsiooni kui meetodeid. Loeng baseerub Kristi 2023. a sügisel kaitstud doktoritööl, mis uuris tulevikust mõtlemise ja strateegilise planeerimise seoseid. Loengus tutvustatakse tulevikust mõtlemise, sh stsenaariumite loomise põhialuseid ning pakutakse välja võimalusi, kuidas tulevikumõtlemist lihtsamalt,  teadlikumalt ning enesekindlamalt põimida igapäevaste ruumiotsuste tegemisse. Oma loengus tutvustab Luc transpordimodellerimise taustaaspekte, kuid keskendub peamiselt arengutele ja trendidele, mis muudavad otsustusteabe vajalikkust ja tootmist, tuues seeläbi kaasa uuendusi transpordi modelleerimises. Transpordi modelleerimise arengus on olulisel kohal ka säästva arengu eesmärgid ja digitaliseerimine.